İskandinav tasarımları evrensel konfor!

Doğadan ilhamla

Efsanevi Stressless® ürünleri, ana fabrikamızın hâlâ bulunduğu küçük Sykkylven kasabasında, Norveç’in batı kıyısında doğdu. Jens Ekornes, şirketi 1934’te kurdu ve bu tarihten sonra gururlu zanaatkarlardan oluşan bir aile dünyanın en iyi mobilyalarını burada üretti. Kaynakların zayıf olduğu bu coğrafyada, ürettikleri her şeyin dayanıklı olmasını sağlamak zorundaydılar. Bu üretim felsefe hâlâ fabrika duvarları içinde yaşatılıyor.

İskandinav mirası

Stressless® ‘ın Nordik kökeni ve kökenin yeşerdiği coğrafya, tasarımının ve yeniliklerinin temeli. Markanın kökeni sürdürülebilirliğe, düzene ve yaşama dair eşitlikçi bir bakış açısına sımsıkı bağlı. Bu bağ Stressless®’in sınırları ve pazarları aşan bir mirasının kökeni.  

1934’ten beri yenilikçi

1934’te Jens Ellingsen, Ekornes mobilya şirketini kurdu. Kısa bir süre sonra J. E. Ekornes fabrikasında sadece üç çalışanı ve Almanya’da üretilen kullanılmış makineleri ile ilk müşterilerini buldu ve mobilyaları için yaylar satmaya başladı.

Yarım asırlık iç görü ve ileri görüşlülük

Jens, 1946 yılında ABD’ye seyahat ettikten sonra makine satın alarak fabrika kapasitesini artırmaya başladı. Yaylardan sonra somya üretimine de başlayan fabrikanın bu ileri görüşlü üretim stratejisi recliner’ın geliştirilmesine yol açtı. Stressless®, daha önce görülmemiş yüksek bir konfor deneyimi için 50 yıllık bir iç görü ile titiz zanaatkarların ellerinde yaratıldı.

Tüm Ürünleri Gör

Yeni bir yaşama biçimi

1971’den bu yana

1970’ler 1971’de Stressless® Recliner piyasaya sürüldü. Ve bu devrim niteliğinde yatar koltuk modern toplumun ilk TV koltuğu oldu. Tek bir yumuşak hareketle arkanıza yaslanabilir, TV izleyebilir ya da kahve sehpanıza doğru dönebilirdiniz. Patentli Glide™ sistemi büyük ilgi gördü ve hala benzersizliğini koruyor.
1980’ler Stressless®’ın arkasındaki felsefe konfor pazarında hızlıca kendine yer buldu. Bu felsefe yüksek talep gördü ve aynı zamanda 500.000’inci recliner’ın üretimi tamamlandı. Takvimler 1980’i gösterdiğinde ihracat rakamları 100 milyon NOK’a ulaşmıştı bile. Şirketin ihracattaki başarısı 1983 yılında Norveç İhracat Ödülü ile ödüllendirildi.
1990’lar Stressless® pazardaki konumunu güçlendirdi. Baş ve boyun desteğinin otomatik olarak ayarlandığı Plus™ sistemi geliştirildi. Stressless® sofanın lansmanı yapıldı ve Ekornes, tüketicilerin vücut tiplerine uygun olması için her tasarımı iki veya üç boyutta üretmeye başladı.
2000’ler Artan talebi karşılamak için fabrika 30.000 metrekare genişletildi ve dünyanın en modern mobilya fabrikalarından biri haline geldi. 2004 yılında Stressless® logosu yeniden tasarlandı ve 10 yıl boyunca ürün grupları ve ürün çeşitliliği süreli olarak geliştirildi.
2010’ler Ekornes, hareketli mobilyalara dair birçok yeni konsept tanıttı. Yenilikçi masa ve sandalye koleksiyonu olan Stressless® Yemek Odaları piyasaya sürüldü ve kısa sürede piyasayı fethetti. Ayrıca Stressless® 10 milyon koltuk satışına ulaştı ve ilk marka mağazasını Londra Tottenham Court Road'da açtı. 2000’lerin sonunda Power™ özelliğine sahip ilk Stressless® mobilyaları piyasaya sürüldü.
2020’ler Norveç Konfederasyonu Enterprise (NHO), Ekornes'i "2020 Yılının İhracatçısı" seçti. Stressless®, 2021 yılında tüm dünyada stresin azaltılmasının 50. Yılını kutladı. Ekornes, küresel Stressless® topluluğuyla kutlamayı sürdürdü. Doğal malzemelere ve yenilenebilir enerjiye dayalı bir üretim süreciyle sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam etti.